All about Poland
2002-09-29
· Stereotyp wspólczesnej emigracji polskiej - Andrzej Chodubski W Polsce emigracja postrzegana jest dychotomicznie. Z jednej strony podkresla sie jej pozytywny wymiar, tj. "wyjscie na swiat", wlaczenie sie w nurt swiatowych zjawisk i procesów spoleczno-ekonomicznych i politycznych. Z drugiej zas, wskazuje sie jej oblicze negatywne, które obnaza polski prowincjonalizm
· Puls Studenta nr 20 - Opinie: Stereotyp Stereotyp to „obraz w glowie ludzkiej”. W jezyku potocznym funkcjonuja konwencjonalne wyobrazenia dotyczace narodowosci, grup spolecznych czy pojedynczych przedmiotów. Szkot jest chytry, Francuz zjada zaby, blondynka nie grzeszy inteligencja — to dosc popularne stereotypy w naszej kulturze. Skad sie biora takie uogólnienia?
· Polska Wikipedia: Stereotyp W przypadku pojawienia sie faktów obalajacych stereotyp ludzie maja sklonnosc do traktowania go jako wyjatku - "wyjatek potwierdza regule". Negatywne stereotypy moga prowadzic do narastania uprzedzen wobec danej grupy i dyskryminowania jej czlonków.
· stereotyp; stereotyp psych., socjol. szablon, uproszczony, tradycyjny, zazw. irracjonalny obraz rzeczy, osób, instytucji itd., zlozony z cech poczytywanych za charakterystyczne dla nich, wpojony przez srodowisko w swiadomosc czlonków jakiejs grupy, warstwy spol., klasy.
· Jak z tego widać, stereotyp gromadzi jakieś rysy podpatrzone w otoczeniu, nie stanowi natomiast, jak wzór osobowy, przedmiotu aspiracji, który może wykraczać poza doświadczenie. Stereotyp łatwo krzepnie i objawia tendencję do spóźniania się w stosunku do rzeczywistości..

pojęcie tzw. stereotypu, wprowadzone do nauki przez amerykańskiego socjologa W. Lippmanna. Mamy pewien stereotyp uczonego, stereotyp starej panny, stereotyp Żyda itd. itd.

*) Źródło: Maria Ossowska „Wzór obywatela w ustroju demokratycznym”. Zarząd Główny Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, Warszawa 1946,s.5-20
· informacyjny serwis szperacza = dobra [nowina.pl] Wyróznia sie nastepujace grupy mechanizmów manipulacji: srodki, techniki oraz systemy manipulacji. Do podstawowych srodków manipulacji zaliczamy: stereotyp, mit, plotke, kamuflaz. Stereotyp jest skrótowym i uproszczonym obrazem rzeczywistosci, funkcjonujacym w swiadomosci spolecznej. Jest on nosnikiem kultury, buduje opinie i integruje spoleczenstwo. Jednoczesnie jednak stereotyp zaweza myslenie, prowadzi do uprzedzen i niecheci. Te negatywne cechy sprawiaja, ze stereotyp jest najbardziej funkcjonalnym elementem manipulowania w srodkach masowego przekazu.
· Welcome to Adobe GoLive 5

Czy ktos z badaczy zajal sie powazniej naszym negatywnym autostereotypem?

- Jako jedyna zauwazyla to i opisala doktor Barbara Wilska-Duszynska w 1993 roku. Byl to wniosek z badan, który pojawil sie w ksiazce o - jakzeby inaczej - tolerancji i uprzedzeniach mlodziezy, czyli poswieconej stosunkowi mlodziezy do obcych. W uwagach koncowych autorka uczciwie napisala, ze szczególnie warte odnotowania jest to, iz znacznie pogorszyl sie obraz wlasny Polaków i ze tylko polowa studentów mówi o sobie jako o Polakach w kategoriach "my".

- To juz przeciez powazna patologia
· 07_2002_rozmowa

- Golym okiem widac jeszcze inne patologie: brak tego, co Amerykanie nazywaja kapitalem spolecznym, a ponadto korupcje, przestepczosc, rozklad rodziny i panstwa. Czy to efekt utraty tozsamosci?

- Z ta nasza tozsamoscia narodowa jest tak, jakby na srodku dosc ruchliwej drogi wyroslo nam duze drzewo, wokól którego zdarzaja sie coraz czesciej wypadki samochodowe. Badacze zastanawiaja sie, czy sa one spowodowane wiekiem, plcia, nietrzezwoscia kierowców, nie dostrzegaja jednak tego roslego i klopotliwego drzewa. Czyli zanizonej samooceny Polaków.

- Jakie sa konsekwencje spoleczne negatywnego autostereotypu?

- Po pierwsze, ludzie o zanizonej samoocenie bardzo malo od siebie wymagaja, po drugie - nie maja w sobie dosc motywacji do aktywnosci, do odnoszenia sukcesu. Zanizona samoocena wlasciwie paralizuje sensowne dzialanie, moze nawet prowadzic do agresji wobec innych. A wiec to nie nacjonalizm i ksenofobia sprawiaja, ze na przyklad w stosunku do Cyganów naszych postaw nie cechuje tolerancja. Przyczyna zaburzen w relacjach z innymi jest przede wszystkim wlasnie zanizona samoocena. Jesli chcemy poprawiac czy zmieniac nasz stosunek do obcych, to postawmy trafnie diagnoze. Nie obnizajmy poczucia wlasnej wartosci, lecz



Dlatego czę¶ć naszych elit ustawicznie podkre¶la, że mamy przypominać sobie o ciemnych kartach własnej historii, pamiętać o błędach i przewinach wobec wszystkich narodów wokół siebie, a nawet wobec całego ¶wiata, że nie wypada nadmiernie akcentować własnych sukcesów czy dokonań. Po co? Łatwiej rz±dzi się ludĽmi o niskim poczuciu własnej warto¶ci - nimi łatwiej manipulować.

- Elity ponosz± ogromn± odpowiedzialno¶ć za to, że po trzynastu latach od odzyskania niepodległo¶ci wci±ż trwa spór, czy pozytywnym dziedzictwem polskiej tożsamo¶ci narodowej s± Czterej pancerni i pies, czy bohaterowie Armii Krajowej. W kulturze masowej brak ¶ladu uwiecznienia czynów takich ludzi, jak chociażby rotmistrz Pilecki czy generał Fieldorf. Telewizja publiczna karmi nas natomiast nieustannie Klossem na zmianę z Szarikiem. Skoro nie skończył się spór, to nie skończyła się również pewna dwoisto¶ć naszych wzorców, norm, warto¶ci, sprzecznych ze sob±. Mamy bowiem do czynienia z równouprawnieniem rozmaitych, wzajemnie wykluczaj±cych się postaw. Przecież dzi¶ bohaterowie solidarno¶ciowego podziemia s± stawiani w jednym szeregu z oportunistami z PZPR. Postawy patriotycznej nie da się budować na takim równouprawnieniu.
· Mass media a propaganda Srodki propagandy Naleza do nich stereotyp, mit, plotka i kamuflaz.
2002-09-28
· Poradnik emigranta
· Zohydzenie mialo nastepowac na poziomie samego jezyka. I tu dochodzimy do nastepnego fenomenu pisarstwa Lysiaka, czyli do jezyka jego ksiazek. Otóz, jak zapewne pamietaja ci, którzy chodzili kiedys do szkól, jezyk propagandy panstw faszystowskich i komunistycznych mial przynajmniej jeden rys wspólny. Jego glównym zadaniem bylo zohydzenie wroga w oczach czytelników. I nie chodzilo tu o zadne przekonywanie, polemike czy dyskusje merytoryczna. Zohydzenie mialo nastepowac na poziomie samego jezyka. Stad czeste w tym jezyku porównywanie wroga do wszy, szczurów czy gnid. Stad tez nagminne pisanie o wrogu w liczbie mnogiej ("Michniki i Blumsztajny", jak pamietamy z naszej prasy z roku 1968 czy 1982). Waldemar Lysiak czerpie z tych sprawdzonych wzorów pelnymi garsciami. Z luboscia pisze, ze "triumfuja Michniki, Malachowskie, Mazowieckie"; Michnik zreszta nie mówi, ale wydaje "warkniecia", a Polska jest dzis "nie odszczurzona".
· L'Enfant Provocateur L'Enfant Provocateur likes to stir up trouble because...because, well...just because. This species of Flame Warrior is almost always young and male - it could be just a hormone thing.
· Netykieta
· Etykieta grupy dyskusyjnej pl.rec.sport.pilka-nozna
· Etykieta Usenetu, Internet 2/96
· Etykieta Usenetu, Internet 2/96 "flame war" (wojny ogniowej), czyli ostrej "pyskówki" w grupie dyskusyjnej, w której kilka osób ubliza sobie nawzajem, a pozostali uzytkownicy juz w ogóle nawet nie czytaja listów z tym tematem. Brania udzialu w takich "pyskówkach" nalezy naturalnie szczerze odradzac.
2002-09-26
· Onet.pl - Wiadomosci Fanatyzm wynika z glebokiego przekonania o slusznosci wlasnych racji lub pogladów. A te nikoniecznie musza dotyczyc religii. Jesli siegnac w glab historii, to okaze sie, ze przesladowano równiez pod sztandarami racjonalizmu. Tu na tym forum równiez mozna znalezc przyklady fanatyzmu wsród zdeklarowanych ateistów. Jesli ktos zaczyna sie pienic, etykietkowac wierzacych okresleniami majacymi wykazac ich prymitywizm i deprecjonowac przedmiot ich wiary, to czy nie jest to fanatyzm wywolany poczuciem niecheci, jaki ateista zywi do wierzacych, pewnych elementów wiary czy chocby struktury organizacyjnej (Kosciól hierarchiczny). Fanatyzm wynika z ludzkiej potrzeby wmówienia sobie, ze jest sie kims lepszym niz sie jest w rzeczywistosci. Wsród wierzacych, bedzie to przekonanie wynikac z przynaleznosci do "elity" wybranców. Wsród ateistów z poczucia wyzszosci opartego na mniemaniu, ze liczy sie tylko racjonalne spojrzenie na swiat, a wszystko co wykracza poza "szkielko i oko" to przesady, schizofrenia i wiara w koboldy.
2002-09-20
· Spróbujmy dodac do wszystkich tych doktryn i organizacji pierwiastek wyzszego autorytetu, a zmieni sie od razu integralnie caly ich charakter demagogiczny, zmienia sie w naturalnej konsekwencji niemal wszystkie tezy ich programu tak, ze przestana one byc tym, czym sa w istocie. Jedna jedyna taka próba wykaze jaskrawo, ze cala szeroka skala ideologii demokratycznej, od umiarkowanej do najjaskrawszej, opiera sie w najglebszych swych podstawach na wyeliminowaniu wyzszego autorytetu i zastapieniu go mniej wiecej dowolnym kodeksem moralnym, na wskros utylitarystycznym. Oficjalnie zastapiono wyzszy autorytet - nie tylko boski, ale nawet ten, który wyplywa z obiektywnie ujetych praw spolecznych - emocjonalnym autorytetem "woli ludu", to jest przede wszystkim najciemniejszym, cywilizacyjnie najbardziej zacofanych warstw spoleczenstwa. Jest to oczywiscie fikcja, bo wspomnielismy juz o tym, i wiadomo powszechnie, jak ta "wola ludu" ujawniac sie moze w praktyce. Poza wyjatkowymi, chwilowymi porywami szlachetniejszymi, wywolanymi jakims entuzjazmem lub sztuczna propaganda, wystepuje ona na jaw, jesli juz nie wprost destruktywnie i rabunkowo, to co najwiecej w grubo materialistycznych, najczesciej bezkrytycznych zadaniach. O jakiejs twórczej logice tych zadan ze strony mas niewyksztalconych lub na wpól wyksztalconych, nie2
· Aktualnosci Zanika zróznicowanie funkcji czlonków rodziny wynikajace z odmiennosci plci. Zmniejsza sie autorytet mezczyzny, przy jednoczesnym do-wartosciowaniu pozycji kobiety. Stara sie ona dorównac mezczyznie wyksztalceniem i prestizem spolecznym. Zdecydowanie maleje specjalizacja ról: meza i zony. Czlonkowie rodziny sa jednakowo „wazni”. Istotne decyzje najczesciej podejmuje sie wspólnie. Jesli jedna strona zajmuje wyzsza pozycje, to wiaze sie to z cechami jej osobowosci i umiejetnosci. Kobieta, dzieki pracy zawodowej staje sie wspólzywicielem rodziny. Zachowania jednostek sa wyznaczone w wiekszej mierze przez ich wlasne dobro, a ich ocena uwzglednia indywidualne dazenia i potrzeby. Obserwuje sie zmniejszenie dystansu miedzy dziecmi a rodzicami oraz zanik dystansu miedzy zona a mezem. Opinia publiczna toleruje rozwiedzionych, niezamezne matki i zwiazki niezalegalizowane.
· Śmierc w krzywym zwierciadle religii Przeciwnicy podobnych rozwišzan, oprócz odruchu irracjonalnej niecheci, kierujš sie argumentami odwolujšcymi sie do prawa naturalnego, ladu moralnego i tradycji. Argumentacja ta czesto powoluje sie na jakiś wyzszy autorytet, przez co trudno z niš polemizowac. Wyrazicielem "prawa naturalnego", które nie jest przeciez nigdzie zapisane, a takze swoistym gwarantem ladu moralnego jest zwykle autorytet religijny. Zaklada sie przy tym, ze pewien lad moralny dany jest raz na zawsze, chociaz w perspektywie historycznej jest to oczywista nieprawda — wartości i normy poszczególnych spoleczności zmieniajš sie w czasie. Racjonalna argumentacja jest jednak odrzucana. Obowišzuje zasada, ze z tzw. autorytetem duchowym sie nie dyskutuje, co uznac trzeba za wygodnš wymówke, stosowanš przez osoby niechetne intelektualnej analizie wlasnych uprzedzen.
· Śmierc w krzywym zwierciadle religii Na marginesie tych rozwazan o tradycji warto powiedziec, ze np. historyk John Boswell, autor kilku powaznych prac na temat stosunku chrześcijanstwa do homoseksualizmu, uwaza, iz chrześcijanski ryt malzenstwa pierwotnie sluzyl zawieraniu zwišzków pomiedzy osobami tej samej plci(10). Odkrycie to stawia chrześcijan przed wyzwaniem reinterpretacji wlasnej tradycji. Niestety, wyzwanie to rzadko jest podejmowane, a obecny papiez umocnil konserwatywne rozumienie tradycji świata chrześcijanskiego, dbajšc jednocześnie o umocnienie wlasnego autorytetu w kwestii prawa do jej interpretowania. Ta postawa Jana Pawla II rodzi negatywne konsekwencje szczególnie w Polsce, gdzie papiez cieszy sie powszechnym autorytetem, i gdzie trafia ona na podatny grunt konserwatywnej kultury i obyczajów.
· IDEOLOGIA I TERROR To utozsamianie czlowieka z prawem, które zdaje sie likwidowac rozbieznosc miedzy legalnoscia a sprawiedliwoscia, rozbieznosc tak przesladujaca mysl prawna od czasów starozytnych, nie ma nic wspólnego z lumen naturale albo glosem sumienia, za pomoca którego natura lub Bóg jako zródla autorytetu ius naturale badz objawionych w dziejach nakazów Boga jakoby ujawniaja swój autorytet samemu czlowiekowi. Taki autorytet nigdy nie czynil z czlowieka chodzacego wcielenia prawa, ale przeciwnie, jako autorytet zachowywal odrebnosc, która wymaga aprobaty i posluszenstwa. Nature czy Boga jako zródlo autorytetu praw stanowionych uwazano za niezmienne i wieczne; prawa stanowione dawaly sie zmieniac i byly zmieniane stosownie do okolicznosci, ale mialy wzgledna trwalosc w porównaniu ze zmieniajacymi sie szybciej dzialaniami ludzi. Czerpaly zas te trwalosc z wiecznej obecnosci zródla swojego autorytetu. A zatem prawa stanowione sa pomyslane przede wszystkim jako czynniki stabilizujace zmieniajace sie nieustannie dzialania ludzi.
· WIEM: Charyzma Charyzma (greckie chárisma), termin zaczerpniety z teologii, gdzie okreslal jednostki obdarowane laska boska, “darem bozym”; zespól cech osobistych jednostki, obejmujacy m.in. latwosc tworzenia porywajacych idei i hasel, umiejetnosc kierowania tlumem. Charyzma umozliwia wywieranie szczególnego wplywu na ludzi, jest zdolnoscia lidera, który potrafi sugestywnie oddzialywac na otoczenie spoleczne. M. Weber (1864-1921) wprowadzil pojecie charyzmy do nauki jako jeden z trzech rodzajów, obok legalnej i tradycyjnej, prawomocnej wladzy. Cechy charyzmy: 1) niestabilnosc i przejsciowy charakter, gdyz powstaje i upada w okresie gwaltownych przemian (kryzysów, rewolucji); 2) wladza lidera nie jest ograniczona normami prawnymi, bo opiera sie na jego autorytecie; 3) panowanie wodza wsparte jest waska grupa ludzi osobiscie przez niego wybranych. Wladza taka latwo przeradza sie w niedemokratyczna, z reguly konczy sie wraz ze smiercia lidera. W panstwach demokratycznych charyzma obdarzeni byli m.in. K. Adenauer, Ch. de Gaulle, J.F. Kennedy. Ich wladza opierala sie glównie jednak na propozycjach powszechnie akceptowanych programów spolecznych, politycznych i gospodarczych. Haslo opracowano na podstawie “Slownika Encyklopedycznego Edukacja Obywatelska” Wydawnictwa Europa. Autorzy: Roman Smol
2002-09-15
· Adam Mickiewicz: Zdania i uwagi

POTWARZ I POCHLEBSTWO
Pochlebca i potwarca za zasluga laza;
Brzydz sie wiecej pochlebstwem nizeli potwarza.
W potwarzy dla dobrego jest zawzdy nauka;
Pochlebstwo zlych zatwardzi, a dobrych oszuka.

· Boguslaw J. Feder - wywiady - Nie demonizowalbym socjotechniki. Nie kazda sztuczka jest skuteczna. Jej twórcy zawsze chwala sie sukcesami, liczba osób przyciagnietych na swoja strone. O dziwo, nigdy nie wspominaja o tych, którzy nie dali im wiary- zaznacza Roman Zawadzki, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego.
· Re: Zakaz W takim przypadku pozostaje Ci jedynie kupic konia i porwac dziewczyne konno starym cyganskim zwyczajem.
· Psycholog on-line: Internetowe Grupy wsparcia - Ja Ty My

Etykieta

We wszystkich grupach wsparcia na serwisie JaTyMy obowiazuja nastepujace zasady wspólzycia:

· Uczestnicy grup wsparcia sa gotowi do przyjmowania, ale równiez niesienia pomocy.

· Do innych odnosimy sie w taki sposób jak sami chcielibysmy byc traktowani. Z kultura i zyczliwoscia.

· Mówimy tylko prawde. Dotyczy to zarówno naszych problemów, jak i wieku, plci, imienia. Jesli mialbys sklamac na dany temat nie mów nic.

· To, czym chcesz sie podzielic (zwierzyc) z innymi czlonkami grupy zalezy tylko od Ciebie. Nie mozesz byc naciskany i sam nie naciskaj.

· Nie oceniamy innych. Pamietajmy, ze nie ma smiesznych ani glupich problemów. Nie moralizujemy. Pomagamy.

· Zachowujemy dyskrecje.

· Nie ignorujemy nowych czlonków grupy. Osoby starsze staraja sie ulatwic nowym znalezienie sie w grupie.

· Nikt nie ma prawa zadac od innych ujawnienia danych osobowych.


· prof. fr hab. P.Jaroszynski - Kultura a oddzialywanie mediów Sa trzy podstawowe rodzaje belkotu: pierwszy, to belkot syntaktyczny, drugi - to belkot semantyczny, trzeci - to belkot pragmatyczny.
2002-09-12
· Adwokatura Analiza poszczególnych chwytów erystycznych podanych przez niemieckiego filozofa wymaga obszernego opracowania badz cyklu wykladów czy semestralnego konwersatorium. Przedstawienie ich w lapidarny sposób zawsze bedzie przedsiewzieciem wywolujacym uczucie niedosytu. Mniejszym zlem jest jednak wskazanie ich, chocby w telegraficznym skrócie niz calkowite pominiecie.
· Dla kazdego - serwis filozoficzny: olimpiada filozoficzna 6. Czy uwazasz, ze filozofia moze przyczynic sie do okreslenia granic ingerencji w ludzki genom i w jaki sposób?
· Platforma Obywatelska Za jeden z warunków powodzenia w dzialalnosci politycznej uwazali umiejetnosc przedstawiania i przekonywujacego uzasadniania swoich pogladów, co doprowadzilo do rozwoju nauki o jezyku i dialektyki , a takze do jej naduzywania w uzasadnianiu twierdzen falszywych (sofizmaty) (np. „Erystyka czyli sztuka prowadzenia sporów” Schopenhauera – znacznie pózniejszy, ale dobry przyklad).
· Filozofia - Niezwykle Superkompendium Wiedzy - HOGA.PLErystyka – sztuka prowadzenia sporu, dyskutowania, obejmująca przekonywanie innych o prawdziwości przedstawionych im poglądów oraz nakłaniania przeciwników do zaleconego im postępowania, często uciekająca się do rozumowań z pozoru tylko poprawnych. Fenomen – zjawisko fizyczne lub psychiczne będące przedmiotem poznania doświadczalnego.
· Dziennikarstwo - slowa w sieci
· .:WSHiFM:. Wyzsza Szkola Handlu i Finansów Miedzynarodowych w Warszawie
skutecznie realizowac polityke informacyjna. Heh heh
2002-09-09
· The LINGUIST List
· CRITICS-L archives -- December 2001 (#4) the workshop concerns interfaces and/or analyses of online conversations. we would be very pleased to receive submissions that take a critical discourse analysis perspective on this problem.
· DISCOURS archives -- February 1999, week 1 (#46) Logic, which is the basis of rhetoric, comes from culture; it is not universal. Rhetoric, therefore, is not universal either, but varies from culture to culture. The rhetorical system of one language is neither better nor worse than the rhetorical system of another language, but it is different.
· SEELANGS archives -- September 2002 (#31) That might be encouraging. The Defense Language Institute in Monterey, CA, stopped teaching both Czech and Polish this year.
· LINGUIST archives -- October 1991, week 3 (#22) This corresponds precisely to the observation above that the discovery and the language for talking about it co-evolved. By using this term I refer specifically to the common misperception regarding biological evolution that e.g. eohippus evolved into the horse in response to environmental changes, when one must instead acknowledge eohippus and its environment co-evolved into the horse and its environment. Synecdoche is fallacious in both cases.
· MooT - the semantics, etymology, and grammar game Best Possible Blurb: [Extry, Extry, read all about it!] "Board game takes Vancouver by refreshing breeze!"
· Sounds of the World's Animals Animals make much the same sounds around the world, but each language expresses them differently. English and French cows sound the same, but not in English and French! Explore the sounds of the world's languages through the sounds of the world's animals.
· Osrodek Mysli Politycznej - O wyborze Demokracja [10] to system najgorszy, ale jak dotad nikt nie wymyslil nic lepszego - to aforyzm Churchilla powtarzany na okraglo w Polsce we wszelkich mozliwych skrótach i wariantach. Najczesciej nacisk kladziony jest na druga czesc zdania w celu dowiedzenia, ze czy chcemy czy nie - na demokracje jestesmy skazani. Medialni sedziowie ferujacy ten wyrok niemal zawsze podpisuja go nazwiskiem Churchill.

W sensie historycznym teza ta jest nieprawdziwa - skazani jestesmy z pewnoscia na oddychanie i jak dotad nikt nie wymyslil niczego lepszego, ale na pewno sytuacja ta nie ma wiele wspólnego z takim czy innym system polityczny. Teza ta jest zarazem grubym przeklamaniem - prawdziwe twierdzenie Churchilla brzmialo: Stwierdzono, ze demokracja jest najgorsza forma rzadu, jesli nie liczyc wszystkich innych form, których próbowano od czasu do czasu. Jest to jak widac stwierdzenie daleko antydemokratyczne - istnieja rózne formy rzadów, funkcjonujace od czasu do czasu, ale demokracja jest najgorsza z nich. Nie mniej sceptyczny byl zreszta wobec demokracji nastepca Churchilla, Clement Attlee [11] , który opisal demokracje nastepujaca antynomia - jest to sprawowanie rzadów poprzez dyskusje, które efektywne jest tylko wtedy, kiedy dyskusje udaje sie uciszyc (tj. demokracja jest efektywna wtedy, kiedy jej nie ma).
2002-09-08
· The Rand Transcript
Alissa Zinovievna Rosenbaum, born in 1905, entered the university on 2 October 1921 and graduated from the Social Pedagogical Division of the Faculty (or College) of the Social Sciences of Leningrad State University. This three-year course of the obshchestvenno - pedagogicheskoe otdelenie (Department of Social Pedagogy) was part of the new social science curriculum at the university, which had united the existing schools of history, philology, and law. The integration of the historical and philosophical disciplines sought to prepare students for careers as social science educators.
· Google Directory - Society > Philosophy > Current Movements > Objectivism > Rand, Ayn
2002-09-07
· Leszek Wojtasiak - BUDZENIE SWIADOMOSCI ENERGIA PIENIADZA (strona 1)
· Abraham MaslowOne of the many interesting things Maslow noticed while he worked with monkeys early in his career, was that some needs take precedence over others. For example, if you are hungry and thirsty, you will tend to try to take care of the thirst first.
· Nathan Blumenthal
Her increasing fame brought her hundreds of fan letters and enlarged her social circle. By the early 1950s, she had cultivated a devoted coterie consisting mostly of college students and recent graduates eager to emulate her fictional heroes. Two of them, Nathan Blumenthal and his eventual wife, Barbara Weidman, apparently became so important to Rand that, in 1951, she and her husband followed them to New York City, where Rand and her husband spent the rest of their lives. In New York, Rand continued to work on what would be her last novel, Atlas Shrugged. In regular Saturday night salons, she would share portions of her work-in-progress with her group.

Rand and her husband served as witnesses at Blumenthal and Weidman's wedding in 1953, testifying to their close relationship. In her 1986 biography of Rand, Weidman claims the dubious distinction of naming the sexual attraction between her own husband and Rand in late 1954. Once that element was acknowledged, both Rand and Blumenthal (now named Nathaniel Branden) evidently felt justified by Rand's own tenets in embarking on an intense secret affair. According to Rand, sexual desire should go hand-in-hand with intellectual respect and shared ideals. Given their mutual interests and commitments, it was inevitable for a physical passion to develop between them-and unthinkable for it not to be fulfilled, despite their marriages and the twenty-five-year age difference. When Atlas Shrugged appeared through Random House, after a search for